Po długim okresie ciszy – projekt zmian przepisów przyspieszył!
Odnośnie planowanej likwidacji art. 43 ustawy zasiłkowej dla osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym – mamy połowiczny sukces.
Zrezygnowano z planowanej zmiany.
Przypomnę – planowano zlikwidować odwołanie do art. 43 ustawy zasiłkowej w stosunku do osób ubezpieczonych dobrowolnie – co powodowałoby, że w przypadku każdego nowego zwolnienia lekarskiego – podstawa wymiaru zasiłku przeliczana byłaby na nowo. Co w konsekwencji prowadziłoby do tego, że każdy kolejny zasiłek byłby niższy od poprzedniego. Zrezygnowano z tych zmian.
Jednak sukces jest połowiczny – w zamian planuje się zmienić treść art. 43 ustawy zasiłkowej. W aktualnym brzmieniu przepisów – podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeśli pomiędzy zasiłkami nie było przerwy dłuższej niż 3 miesiące kalendarzowe.
Planuje się skrócić ten okres do 1 miesiąca kalendarzowego – tym razem dla wszystkich grup ubezpieczonych (również dla pracowników)
Co to oznacza?
Jeżeli pomiędzy kolejnymi zwolnieniami lekarskimi minie pełny miesiąc kalendarzowy – podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na nowo – z uwzględnieniem obniżonej podstawy za miesiąc, w którym wystąpiło poprzednie zwolnienie. Czyli – tak jak w pierwotnych planach – kolejne zasiłki będą coraz niższe. Z tą różnicą, że tym razem dotknie to również pracowników.
Dlatego znowu potrzebujemy Waszej pomocy!
Napiszcie nam dlaczego – według Was – te przepisy nie są sprawiedliwe. Podajcie przykłady, w których wyraźnie będzie widać, że projektowane zmiany odbiją się niekorzystnie na sytuacji ubezpieczonych .
Ja zacznę :)
Planowane wejście w życie tych przepisów to 01.01.2022 roku. Projekt trafił już do Sejmu – więc mamy coraz mniej czasu na reakcję.
Czekam na Wasze przykłady. Zbierzemy je i przekażemy wszystkim organizacjom, instytucjom oraz organom administracji publicznej, które mogą mieć wpływ na ostateczny kształt ustawy.
Z tego miejsca dziękujemy wszystkim, którzy – oficjalnie lub zakulisowo ;) pomogli nam podczas naszej interwencji dotyczącej pierwotnego brzmienia przepisów.