BLOG
ZUS
KND - ZUS
ZUS
Natalia - KND — 2021.02.10 16:49

Kolejny cios dla przedsiębiorców?

Pamiętacie jak powstała nasza grupa? Jak powstała Kobieta na Działalności?

Większość z Was pewnie nie. Ale wierzę, że są wśród Was osoby, które pamiętają nasze początki.

W 2015 roku rząd chciał wprowadzić zmiany w ustawie zasiłkowej, które miały niekorzystnie odbić się na Przedsiębiorczych Matkach. Planowano zlikwidować art. 43 ustawy zasiłkowej – nie w ogóle, ale w odniesieniu do osób nie będących pracownikami.

Niestety wygląda na to, że historia się powtarza…. Same jeszcze nie potrafimy w to uwierzyć, przecieramy oczy ze zdumienia – ale wszystko wskazuje na to, że planowane jest ciche pozbawienie przedsiębiorców przysługujących im praw.

O czym mówię?

Aktualnie art. 48 ust. 2 ustawy zasiłkowej brzmi tak: 

  1. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stosuje się odpowiednio przepisy art. 36 ust. 2-4, art. 38 ust. 1, art. 42, art. 43 i art. 46, z zastrzeżeniem art. 48a-50.

W projekcie ustawy przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, art. 48 ma wyglądać tak:

Art. 52 ustawy zasiłkowej w brzmieniu aktualnym:

 Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego stosuje się odpowiednio przepisy art. 36 ust. 2-4, art. 38 ust. 1, art. 42, art. 43, art. 48 ust. 1 i art. 48a-50, a do świadczenia rehabilitacyjnego także przepisy art. 19 ust. 2 i art. 46.

W projekcie Ministerstwa:

Widzicie tę małą, pozornie nieistotną różnicę?

Otóż tak, wygląda na to, że – tym razem, w przeciwieństwie do 2015 roku, gdy te zmiany były wyraźnie artykułowane w przepisach – po cichu planuje się wprowadzić niekorzystne, niesprawiedliwe społecznie przepisy, czyli wyłączyć stosowanie art. 43 ustawy zasiłkowej, wobec osób niebędących pracownikami (wobec pracowników przepis ma mieć nadal zastosowanie – co już samo w sobie wskazuje w jaki sposób rozumiana jest przez Ministerstwo – zasada, tzw. sprawiedliwości społecznej).

Dodatkowo – podstawa wymiaru zasiłku zostanie przeliczona na nowo, w momencie zmiany rodzaju zasiłku. Czyli Kobiety, które aktualnie są na zwolnieniu chorobowym związanym z ciążą – po przejściu na zasiłek macierzyński będą mieć podstawę ustaloną na nowo. Podstawa zasiłku macierzyńskiego będzie – w przypadku wcześniejszego zwolnienia chorobowego – znacząco niższa niż podstawa zasiłku chorobowego.

Czyli stanie się dokładnie to, przeciwko czemu w 2015 roku walczyły przedsiębiorcze Kobiety. To, przeciwko czemu głośno opowiadał się między innymi Prezydent Andrzej Duda.

O co dokładnie chodzi?

Art. 43 ustawy zasiłkowej brzmi następująco:

Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Jest to przepis obowiązujący od dawna, dla wszystkich grup ubezpieczonych.

W 2015 roku podjęto próbę likwidacji art. 43 – w odniesieniu do osób dobrowolnie objętych ubezpieczeniem chorobowym (między innymi przedsiębiorców, zleceniobiorców).

Bez wdawania się w szczegóły (bo mogłabym o tym książkę napisać) - dzięki niezwykłej mobilizacji Przedsiębiorczych Kobiet, organizujących liczne protesty, szukających wsparcia wśród polityków – w tym Prezydenta Andrzeja Dudy – udało się zablokować tę zmianę.

Był to nasz wspólny, wielki sukces.

Jednak okazuje się, że po latach, po cichu – problem wraca.

Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przewiduje wiele zmian – mniej lub bardziej korzystnych dla ubezpieczonych (między innymi zmiany w liczeniu okresów zasiłkowych).

Jako cel wprowadzenia ustawy, Ministerstwo podaje:

"Celem projektu jest uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, jego racjonalizacja, w tym ujednolicenie zasad podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wprowadzenie jednolitych rozwiązań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń, a także usprawnienie funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontekście gospodarki finansowej, oraz rozliczeń z płatnikami składek. Na etapie stosowania obowiązujących przepisów pojawiły się również rozbieżności interpretacyjne, które projekt eliminuje."

(źródło: https://archiwum.bip.kprm.gov.pl/kpr/form/r50416,Projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-systemie-ubezpieczen-spolecznych-oraz-niektory.html )

Nie rozumiem w jaki sposób wyłączenie stosowania art. 43 wobec jednej grupy ubezpieczonych (ubezpieczonych niebędących pracownikami) – przy jednoczesnym pozostawieniu tego artykułu w odniesieniu do pracowników – ma być jednolitym rozwiązaniem w zakresie przyznawania świadczeń! Wręcz przeciwnie – zmiana ta wprowadzi niesprawiedliwą niejednolitość!

Nie wiem co – według Ministerstwa – zmieniło się przez te 5 lat – i dlaczego teraz likwidacja tego przepisu jest sprawiedliwa – a w 2015 okazała się jednak sprawiedliwą nie być.

Wiem jednak, że jeśli ponownie nie staniemy na wysokości zadania, zmiany te zostaną wprowadzone i negatywnie odbiją się na przedsiębiorcach.

Dlatego potrzebujemy się kolejny raz zmobilizować!

My – ze swojej strony – przygotowujemy oficjalne zapytanie do Ministerstwa – o cel wprowadzenia tych zmian. Dodatkowo mamy zamiar sprawę nagłośnić i uświadomić politykom, którzy wtedy opowiedzieli się po stronie Przedsiębiorczyń – że problem powrócił.

Przypomnę tylko, że największym bohaterem tamtych wydarzeń był Prezydent Andrzej Duda, który podpisał ustawę zmieniającą krzywdzące dla Kobiet przepisy – i otwarcie opowiadał się po stronie Kobiet.

Zapraszamy na naszą grupę: https://www.facebook.com/groups/kobietanadg

Tam będziemy w najbliższym czasie przedstawiać kolejne punkty naszego planu – i będziemy kolejny raz mobilizować się do wspólnego działania w słusznej sprawie.

KND - Baner Kobieta na działalności
konsultacje, odwołania,
księgowość oraz szkolenia